Zahrada Církevní mateřské školy svatého Jakuba 

v Kutné Hoře


Cílem návrhu je vytvořit v zahradě tematická prostředí, která se stanou přirozeným prostorem pro volnou dětskou hru podle jejich vlastní fantazie. Prostředí, ve kterém budou mít děti radost z pohybu i relaxace.

Dalším cílem návrhu je edukativní rozměr zahrady. Pozorování a poznávání přírody učí k úctě k přírodě. Zkušenost pěstování rostlin vede k poznání vynaložené práce. Je zde snaha, aby děti mohli zahradu celoročně více využívat, aby se zahrada stala "přírodní učebnou" mateřské školy.

Tématem zahrady je svatojakubská cesta. Svatojakubská cesta není jen trasa, ale i životní zkušenost, kde se člověk učí úctě k lidem i přírodě.

Zahrada je koncipovaná jako cesta rozmanitou přírodou i městečkem. Pomyslným cílem je setkáním s postavou svatého Jakuba.

Vstup do zahrady, zároveň do první části "městečka" je stávající brankou ve zdi. V této části jsou navrženy venkovní kuchyňka a kutilská dílna, které mají formu zjednodušených domečků. Děti zde vyrábí a "vaří", ale můžou si hrát i jako prodavači a nakupující (poutníci). Dále mezi lískovými keři jsou navrženy konstrukce přístřešků, které si děti můžou dotvářet podle vlastní fantazie samy pomocí nařezaných větví lísek a stavět si tak vlastní útulny. Mezi lískami také potkáváme divoká prasátka - grafomotorické prasátko Fanda a jeho kamarádi, ve formě dřevěných figur.

Z "městečka" se tak už přesouváme do "divočiny", část v prudším svahu mezi keři lísek a šeříků. Je to oblíbená část zahrady dětí. Rádi běhají mezi keři a lezou do jejich větví. Proto jsme chtěli tento svah obohatit o další prvky, se kterými budou zažívat další dobrodružství. Ve svahu je již umístěna skluzavka, kterou ponecháváme jako stávající beze změny. Do svahu navrhujeme nakloněnou plošinu s lanem, schody, cestičku ze špalků, která vede k obřímu ptačímu hnízdu mezi šeříky. Dále navrhujeme kuličkodráhu.

Pod tímto svahem se nachází rovinatá část pozemku, kde jsme navrhli relaxační zónu s "pláží". Pláž zahrnuje kutiště, pískoviště a altán. U kutiště je navržena voda s korýtkem na kamínkovém zálivu. U pískoviště je zase navržen záliv s travinami a kameny. Místa jsou spojena do organického celku s mlatovou plochou.

Altán je navržen na kruhovém půdorysu o průměru 5,6 m. Svým centrálním tvarem připomíná zahradní altány z 19. a 20. století, které sloužili ke společenským událostem. Altán bude sloužit hlavně dětem, aby trávily co nejvíce času venku, aby se mohli ukrýt jak před deštěm tak i před nepříjemným sluncem. V altánu je navržen kruhový stůl, který pojme 24 dětí. Děti zde můžou trávit čas výtvarnými činnostmi nebo svačit. Altán bude příležitostně sloužit pro společná setkání s rodiči.

Poblíž "pláže" pod svahem se nachází stávající kaplička mezi stromy lip. Před kapličkou kolem stromu je navržena lavička. Příjemný prostor ve stínu stromů lip je nechán volný pro relaxaci dětí na dece, nebo v houpací síti.